Multisejf - wyposażenia placówek bankowych
Multisejf - wyposażenia placówek bankowych
MULTISEJF - produkt znajdujący się w ofercie firmy Globe Solutions, dzięki swojej konstrukcji, gwarancji bezpieczeństwa oraz atrakcyjnej cenie stał się standardowym wyposażeniem placówek bankowych ze stanowiskami typu „open plane”. Jak to się jednak stało, że multisejfy zagościły w naszym kraju i od ponad dwudziestu lat cieszą się dużą popularnością wśród polskich banków? Co stanowi ich przewagę nad zagraniczną konkurencją?
Historia pierwszych multisejfów obsługi w Polsce została przedstawiona przez dr inż. Wiesław Wilczyńskiego – właściciela firmy P.P.H.U. Globe, który spopularyzował obecność multisejfów w Polsce. Firma P.P.H.U Globe z której wywodzi się Globe Solutions Sp. z o.o. przez wiele lat była znaczącym producentem multisejfów na rynku krajowym.
Wszystko zaczęło się na początku lat 90’ ubiegłego wieku. Po zmianach ustrojowych rynek bankowy wszedł w dynamiczną fazę rozwoju. Zaczęto stawiać na ideę szeroko stosowaną na Zachodzie, czyli banki otwarte. Ich głównym założeniem było zbliżenie się do klienta poprzez wyeliminowanie okienek kasjerskich. Dzięki temu Klient banku mógł się poczuć zdecydowanie swobodniej, gdyż wszystkie operacje były wykonywane przy biurku, w wygodnych warunkach. Jednak rozwiązanie to wymagało wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku okienka kasjerskiego bezpieczeństwo było gwarantowane przez ścianę, która odgradzała pieniądze od potencjalnych zagrożeń. Koncepcja stanowisk „open plane” była z tym sprzeczna – poszukiwano rozwiązania, które zabezpieczałoby przechowywaną gotówkę oraz nie sprawiałoby klientom uczucia dyskomfortu.
Pierwszym polskim bankiem, który zgłosił takie zapotrzebowanie do PPHU Globe – ówcześnie zajmującej się głównie dostarczaniem umeblowania do instytucji finansowych – był Bank Handlowy w Warszawie SA. W celu znalezienia rozwiązania należało przyjrzeć się temu, co oferował Zachód. W ofercie firmy De La Rue, będącej wieloletnim liderem na rynku bankowości, znajdowały się sejfy elektroniczne, które pasowały do koncepcji „open plane”. Niestety kilka pierwszych zakupów wykazało wady importowanych urządzeń. Ich rynkiem docelowym były Niemcy, toteż cały interfejs był w tym języku. Ponad to wygląd oferowanych urządzeń pozostawiał wiele do życzenia, był bardzo toporny. Całość była dość skomplikowana, co odzwierciedlała cena, która na ówczesne czasy wynosiła około 30 000 Marek niemieckich, co w przeliczaniu wynosiło równowartość około 60 000 PLN.
Dr inż. Wiesław Wilczyński zaproponował Bankowi Handlowemu skonstruowanie od podstaw sejfu elektronicznego dostosowanego do polskich realiów zarówno obsługowych, jak i finansowych, którego cena miała być czterokrotnie niższa od ceny niemieckiego krewnego. Niedługo potem przy ścisłej współpracy specjalistów z Biura Zabezpieczeń Bankowych Banku Handlowego w Warszawie SA powstał pierwszy polski multisejf.
Nowo powstałe urządzenie miało szereg przewag nad swoim niemieckim odpowiednikiem. Poza atrakcyjną ceną polski multisejf miał również bardziej estetyczny wygląd, interfejs w rodzimym języku oraz był bardzo elastyczny z możliwością programowania funkcji pod życzenie klienta.
Początkowo mechanika multisejfu Globe była wykonywana w firmie ZURAD Sp. z o.o. zajmującej się głównie urządzeniami radiolokacyjnymi. Zakład ten posiadał, jak na dzisiejsze czasy, dość prostą cyfrową maszynę. Gwarantowała ona jednak powtarzalną produkcję komponentów, co było ciężko osiągalne w ówczesnych czasach. Montaż sejfów odbywał się w dwóch niewielkich pomieszczeniach na prywatnej posesji w podwarszawskim Piasecznie. Początkowo w produkcję urządzeń została zaangażowana prawie cała rodzina dr Wilczyńskiego. W niedługim czasie urządzenie stało się wyposażeniem większości oddziałów Banku Handlowego w Warszawie.
Wraz ze wzrostem popytu na multisejfy nastąpił również rozwój firmy. W 1997 roku PPHU Globe zakupiła maszynę Pulmax od spółdzielni z Podkarpacia, która nabyła ją w Szwecji. Spółdzielnia nie była w stanie jej uruchomić, więc maszyna stała nieużywana i rdzewiała. Po zakupie przez Globe, maszynę udało się zmontować i uruchomić bez dokumentacji, co było nie lada wyzwaniem. Pomimo dość prymitywnej technologii (programy wgrywało się przy pomocy kasety magnetofonowej) pracowała wiele lat przy produkcji, która przeniosła się do wynajętego w podwarszawskim Głoskowie warsztatu mechanicznego.
Kolejne wersje multisejfów uwzględniały sugestie i życzenia specjalistów zabezpieczeń bankowych z innych polskich oraz zagranicznych banków.
W ofercie firmy pojawiło się kilkadziesiąt rodzajów multisejfów różniących się wymiarami, konfiguracją szuflad, funkcjami oraz klasami odporności na włamanie (np. klasa S1 lub klasa S2). Każdy z nich posiada certyfikat wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, a świadczący o możliwości bezpiecznego przechowywania wartości wewnątrz urządzenia. Zapotrzebowanie na multisejfy kasjerskie na polskim rynku ciągle rosło, co przyczyniło się do dużej inwestycji ze strony PPHU Globe. W Starej Iwicznej, nieopodal Piaseczna, została początkowo stworzona hala produkcyjna o powierzchni ponad 500 m2, do której po niedługim czasie dołączyła kolejna o powierzchni ponad 1000 m2, a park maszynowy został wyposażony w nowoczesne urządzenia renomowanej marki Amada. Wzrost jakości produkcji i opracowywane na bieżąco usprawnienia sprawiły, że multisejfy firmy PPHU Globe zdobyły I nagrodę Grand Prix międzynarodowych targów INTER BANK 2000.
Początek nowego milenium wyposażył elektronikę multisejfów w rewolucyjny czterowątkowy system operacyjny, a w szczytowym momencie produkcja firmy PPHU Globe wynosiła ponad 1000 multisejfów rocznie. Odbiorcami urządzeń była większość banków obecnych w Polsce na przestrzeni lat.
Wyjątkowa konstrukcja i przemyślane rozwiązania wykorzystane w trakcie produkcji sprawiły, że multisejfy PPHU Globe, pomimo wieloletniej pracy, nadal zachowują zdolność operacyjną i są szeroko stosowane w oddziałach bankowych po dziś dzień. Szacuje się, że sama firma PPHU Globe wyprodukowała ponad 12 000 multisejfów, które poza Polską trafiły również na Litwę, Ukrainę, Węgry, Rumunię, czy do Libanu.
W kolejnym artykule zaprezentujemy jakie niespodziewane sytuacje pojawiały się w trakcie produkcji oraz użytkowania multisejfów firmy PPHU Globe oraz w jaki sposób udało się je rozwiązać.
Kontakt
[email protected]
+48 22 750 69 20
Adres
Globe Solutions Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 5A
05-500 Piaseczno